DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Čištění koberců - popis

Vítejte na stránce cistenikobercuostrava.websnadno.cz

 

Čištění koberců a sedaček

Extrakční metoda čištění znamená čištění koberců, matrací, sedacích souprav nebo čalounění mokrou cestou, kdy čistící roztok je tlakem vpraven hluboko do vlákna čištěného materiálu, nečistota je rozpuštěna a následně vysávána do sběrné nádoby. Koberce, matrace, sedačky a čalounění jsou po vyčištění jemně vlhké a vyžadují nějakou dobu na vyschnutí. Obecně se doba schnutí pohybuje od 2 do 8 hodin,   liší se podle materiálu, ze kterého je daná věc vyrobena a podle klimatických podmínek, které panují v daném pokoji.

Tato metoda čištění koberců je hojně využívaná z důvodu mnohonásobně vyšší účinnosti oproti ostatním metodám, jako je například mechanické vysávání či ruční tepování. Princip čištění spočívá v regulovaném proudy teplé vody, která je společně s čistícím prostředkem vstřikována do čištěného čalounění či koberce a následně čistícím strojem odsávána zpět. Vysoká sací schopnost stroje zajišťuje minimální zůstatek vody a proto je látka po vyčištění pouze mírně vlhká.

Tato metoda čištění koberců a čalounění je naprosto šetrná a nezpůsobuje žádné nežádoucí opotřebení čalounění či vytrhání vlasů koberce. Za pomocí extrakčního čištění dojde k odstranění prachu, mastnoty, skvrn i zašlapaných nečistot a rovněž nepříjemných pachů. Důležité je, že nedojde k odstranění pouze z povrchu ale i z hloubky čištěných věcí. Tím se zvyšuje efekt čištění a dochází k oživení barev a celkového vzhledu.

Při ručním čištění koberců a čalounění jsou sice nečistoty rozrušeny čistícím prostředkem, ale nejsou následně důkladně odsáty, takže zůstávají nadále v čištěném materiálu a po zaschnutí jsou spojeny s vláknem koberce nebo čalounění. Navíc u ručního čištění koberců a čalounění zůstává v materiálu velké množství vlhkosti, která může způsobit následný výskyt plísní.

Extrakční čištění koberců a čalounění je považováno za nejvhodnější metodu k čištění koberců a čalounění, nečistoty jsou skutečně odstraněny a zároveň je velmi šetrná. Další výhodou této metody je vhodnost téměř pro všechny druhy textilií, od přírodních přes syntetické až ke kombinovaným. Existují ovšem materiály, pro které extrakční čištění není vhodné, jedná se zejména o koberce perské, jutové nebo kombinované s kůží a rovněž kožené sedací soupravy a soupravy s teflonovou úpravou povrchu.

K čištění koberců a čalounění využívám profesionální techniku a přípravky značky KÄRCHER.

 

Kdy po vyčištění můžete po koberci  chodit

Pokud jde o pokojový koberec, po kterém se nechodí s venkovní obuví, nevadí, když po koberci několikrát přejdete.

Kdy po vyčištění lze používat sedačku

Po obvykle poměrně krátké době vyschnutí (max. několik hodin) je možné sedačku používat.

Vhodnost z hlediska materiálu

Mokré čištění koberců je vhodné pro většinu typu materiálů, ze kterých jsou tvořeny textilní podlahoviny a textilní čalounění. Základním předpokladem je, že materiál musí být barevně stálý a vodovzdorný. Dalším omezením je případ, kdy je koberec lepený vodorozpustnými lepidly.

Mezi nevhodné materiály pro extrakční způsob čištění patří:

  • koberce z přírodních vláken (kokos, juta, sisal, mořská tráva)
  • hedvábné koberce
  • bavlněné koberce
  • perské koberce
  • veškeré materiály z kůže, koženky, nubuku, semiše, s  teflonovou úpravou

Účinky extrakčního čištění koberců a sedacích souprav

Díky extrakčnímu čištění koberců a čalounění dojde k hygienickému a důkladnému odstranění nečistot. Odstraní se tak prach, alergeny, zaschlé skvrny, mastnota, pachy a to nejen z povrchu, ale i z hloubky koberce. Dochází k oživení barev i regeneraci vlákna koberce. Z matrací a sedacích souprav budou odstraněni roztoči. V kobercích roztoči nežijí, nemají v nich vhodné podmínky pro svůj život, v koberci mohou být pouze jejich vysušené exkrementy navázány na domácí prach, které se tam dostanou z postele, nebo pohovky.

 

Mami, víš kolik pasty je v zubní pastě? Nevím. Ja to vím: od gauče až k televizi.